Rotary pomohlo miestnej prírode — nainštalovalo nové vtáčie búdky.

Rotary pomohlo miestnej prírode — nainštalovalo nové vtáčie búdky.

Dnes členovia Rotary klubu Prešov-Šariš priniesli nový domov pre prešovské vtáctvo! Vedeli ste? Vtáky prirodzene ničia škodcov, roznášajú semiačka, hnoja a sú tiež opeľovači. Rotary sa aj takto stará o udržanie prirodzenej biodiverzity a podpore zdravšej miestnej komunity.
Rotary klub Prešov-Šariš sa inšpirovalo a konalo. Prispeli sme 20 kŕmidlami a búdkami ktoré ponúknu miestnemu vtáctvu zdroj potravy, hniezdenia a úkrytu po celý rok. Búdky vyrobila chránená dielňa Sclerosis multiplex pod vedením Julky Ilenčíkovej.
Každý môže urobiť veľký krok k posilneniu ochrany vtákov. Miestni rotariáni podnikli malý, ale účinný krok aby splnili svoje myšlienku ‘Služba na prvom mieste.’ Pričinili sa tak o pomoc pre vtákov a pre zdravšiu a silnejšiu komunitu. Tu sú tri spôsoby, ako každý môžeme pomôcť vtákom a pričiniť sa o formovanie zelenej budúcnosti.
1. Chráňme biotopy vtákov
Strata prirodzeného životného prostredia je jednou z najhorších hrozieb pre vtáky, ktorá ovplyvňuje vzácne aj bežne druhy. Vrabce, holuby, lastovičky, drozdy a veľa ďalších už nie sú tak frekventované ako kedysi. Úbytok je viditeľný najmä v okolí domov, záhrad a mestských parkov odkiaľ sa vytratili kŕdle vtákov. Je to preto, že ľudia si prispôsobili život v urbanizovanej krajine čo zredukovalo prirodzené životné prostredie veľa vtákov.
Chráňme lesy, lúky a močiare kde vtáky prirodzene hniezdia. Šetrime s pesticídmi a insekticídmi kvôli ktorým vtáky nenachádzajú potravu. Ponúknime krmivo hlavne v zime. Buďme informovaní.
2. Predchádzajme kolízii vtákov so sklom
Zrážky so presklenou plochou ako sú okná, sklenené dvere a zimné záhrady predstavujú vážnu pascu pre vtáky. Tie na rozdiel od ľudí nevidia sklo, hlavne keď sa v ňom odráža okolitá zeleň.
Od nálepok dravcov až po plné fólie – existuje veľa efektívnych spôsobov ako lacno a ľahko chrániť vtáky pre nárazmi do skla.
3. Obnovme náš vzťah k prírode
Tým, že veľa z nás žije v mestách a urbanizovaných komunitách sa vytráca kontakt s prírodou. Verejnosti nie je úbytok vtákov nijako špeciálne známy.
Preto sa môžeme vybrať spolu s našimi najmenšími do okolitých lesov sledovať vtáky. Takto si všetci vypestujeme vzťah k prírode a príjemne strávime čas s rodinou a priateľmi. Najme deti sa tešili dnešnej Rotary aktivite kde si vyskúšali inštaláciu vtáčích domovov.
Vyskúšajte niečo nové aj vy, povedzte to priateľom a dajte nám vedieť ako to ide tým, že nás označíte na sociálnych sieťach!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.